Ieškoti šiame dienoraštyje

Puslapiai

2012 m. vasario 1 d., trečiadienis

Selektyvus požiūris į korupciją

Pastarųjų mėnesių politiniai įvykiai ir komentarai leidžia susidaryti kiek aiškesnį vaizdą apie tai, kiek kovą su korupcija (ypač politine) deklaruojantys politikai turi noro tą daryti iš tikrųjų. Gana intensyviai  viešumoje komunikuota LR Prezidentės žinia dėl netoleruotino „Vilniaus energijos“ elgesio, kuomet nupirkti dideli kiekiai įmonės reklamos, pasitarnauja tam, kad žiniasklaida į šilumos kainų skandalą žiūri pro pirštus. Atrodytų viskas gerai ir šalies vadovė, bei kai kurie politikai pastebi problemas, o problemų žinojimas bei viešinimas yra pirmas žingsnis į problemų sprendimą. Tačiau pažvelkime į tą patį reiškinį jau kitų, taip pat nesenų politinių įvykių aspektu. Prisiminkime ne tokias senas batalijas dėl alkoholinių gėrimų reklamos draudimo atšaukimo.
Paskelbus partijas parėmusių įmonių sąrašus paaiškėjo, kad vienos didžiausių alkoholio gamybos įmonių „Stumbras“ savininko koncerno MG Baltic žiniasklaidos grupė "MG Baltic Media" pervedė solidžias sumas partijoms (http://www.lzinios.lt/Lietuvoje/Pries-isigaliojant-draudimui-remti-partijas-jos-surinko-apie-3-mln.-litu). MG Baltic koncernas tuo pat metu yra ne tik vienos didžiausių alkoholio gamybos, didmeninės prekybos tabako ir alkoholio gaminiais įmonės savininkas, bet ir didžiulės žiniasklaidos grupės (televizijos, elektroninės žiniasklaidos bei daugiau kaip 30 žurnalų) savininkas (http://www.mgbaltic.lt/lt/apie-mus/struktura/). Matyt nereikia būti Šerloku Holmsu, kad suprastum, jog šis koncernas turėjo tiesioginį interesą atšaukti alkoholio reklamos draudimo įsigaliojimą. Tačiau toks „atsilyginimas“, o gal reikėtų vadinti „investicija“ į politines partijas ir atlyginimas politikams už priimtą šiai verslo grupei palankų sprendimą niekam neužkliuvo.
Neužkliuvo ir tai, kad vienas Seimo Sveikatos reiklų komiteto narys Rimas Antanas Ručys, aktyviai dalyvavęs klausimo svarstyme ir balsavime yra „Stumbro“ akcininkas ir pažeisdamas Seimo statutą (Prieš prasidedant klausimo svarstymui arba svarstymo metu Seimo narys, kuris tokiame klausime turi privatų interesą, privalo informuoti posėdžio pirmininką apie interesų konflikto grėsmę ir nusišalinti nuo tolesnio klausimo svarstymo ir balsavimo.) dalyvavo pataisų priėmimo procese. Taigi. MG Baltic „meilė“ politikams tampa nesudėtingai paaiškinama.
Matyt nereikia stebėtis ir tuo, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas A.Salamakinas paklaustas apie šį atvejį sugeba tik kažką neaiškiai veblenti apie dabar „kažkodėl sušvelnėjusį“ požiūrį į Seimo Statuto pažeidimus, nes interesų konfliktą turintis Seimo nariai privalo nusišalinti nuo balsavimo, o anksčiau už tokius pažeidimus esą būtų buvę reikalaujama „padėti Seimo nario mandatą“. Tačiau lieka neaišku, kas tą požiūrį sušvelnino, nes būtent A.Salamakinas ir paskatino komisijos narius nesvarstyti šį interesų konfliktą išryškinusio skundo.
Ši purvina istorija neužkliuvo ir didžiausiu populiarumu ir palaikymu visuomenės apklausose besimėgaujančiai LR Prezidentei D.Grybauskaitei, kuri reklamos draudimo atšaukimą pasirašė tą patį vakarą po Seimo balsavimo. Turbūt dėl didelės skubos neliko laiko informuoti visuomenę ir ši žinia buvo apdairiai nutylėta. Nuo visuomenės ši informacija buvo slepiama daugiau kaip savaitę ir visuomeninės organizacijos rinko parašus su prašymu vetuoti įstatymą. Tokių organizacijų susirinko daugiau kaip 250.
Taigi eilinį kartą tenka konstatuoti, jog liaudies „išmintis“ teigianti, kad „tai ko negali pinigai, gali labai dideli pinigai“ yra teisinga. Kol bus sprendžiami tik tie korupcijos atvejai, kurie negali pakenkti patiems sprendėjams, su politine korupcija teks susitaikyti. Prezidentė pabijojo, kad įpykusi dėl prarastų pajamų žiniasklaida sugriaus idiliško gėrio įvaizdį.
Dabar jau prasidėjo politikų rinkiminė kampanija ir politikų pamaloninta žiniasklaida jau demonstruoja nublizgintus ir švytinčius naujam naudojimo sezonui paruoštus politikų veidus. Viskas OK mieli piliečiai, mes jus prievartaujame, o jūs atsipalaiduokite ir stenkitės pajusti malonumą. Gal tautos mastu jau galime kalbėti apie garsųjį Stokholmo sindromą, kuomet auka įsimyli savo skriaudėją ir jį gina?...

Komentarų nėra: