Ieškoti šiame dienoraštyje

Puslapiai

2013 m. gruodžio 19 d., ketvirtadienis

Š...kac nuo lošimų...

               
           2013-12-18 d. Seimo Biudžeto ir finansų komitete (toliau - BFK) buvo svarstomas Loterijų ir lošimų mokesčio įstatymo pakeitimas, kuriam vadovauja įtakingas socialdemokratas B. Bradauskas. Visiems susirinkusiems p. Bradauskas pirmiausia pareiškė, kad užsakovai nesivargintų ir nesistengtų viešinti, kaip jis desperatiškai stengiasi prastumti naują Azartinių lošimų įstatymą (toliau - ALI), kuris, be kitų naujovių, įteisintų naują azartinių lošimų rūšį B1 kategorijos lošimų automatais, kurie galės būti eksploatuojami praktiškai visur: viešbučiuose, moteliuose, laisvalaikio praleidimo vietose. B. Bradauskas pabrėžė, kad viešinimas jo nuostatos nepakeis ir jis elgsiąsis pagal sąžinę. Apie tai, kaip B. Bradauskas stumia ALI pataisas galite paskaityti čia: 
                  B.Bradausko teigimu kalbos apie šį įstatymą jam jau labai atsibodo. Matyta atsibodo todėl, kad kilo nepasitenkinimas. Matyt šiam parlamentarui nenusibosta tie įstatymai, kurių svarstymas nekelia streso, kuris šiame amžiuje jau nėra labai pageidautinas. Keista, kad B.Bradauskas praktiškai vienas sugeba diriguoti visam komitetui, o jam nesipriešina net ir aršiausi opozicijos atstovai, nuolat kritikuojantys socialdemokratus. Keita ir tai, kad B.Bradausko bendrapartiečio vadovaujama Vyriausybė taip pat nepritaria jo norams ir siekiams plėsti B1 lošimų automatų verslą Lietuvoje. B.Bradauskui neįdomi ir Lošimų priežiūros tarnybos nuomonė, nes jis juk išmano viską geriau ir jo manymu svarbiau nei ekspertų nuomonė yra jo sąžinė, pagal kurią jis balsuoja. Panašu, kad tos sąžinės vardas yra Kacas. Dar daugiau, viskas styguojama taip, kad nuo lošimus prižiūrinčios institucijos vadovo skyrimo būtų nušalinta Sveikatos apsaugos ministerija, kuri žiūri žmonių sveikatos, o ne verslo grupių interesų tenkinimo. Žodžiu valstybėje kaip savame medžiotojų būrelyje.
                  Svarstant naują ALI redakciją naują B1 kategorijos lošimų automatų įteisinimo reikalingumą B. Bradauskas motyvavo tuo, kad tai leis papildyti biudžeto pajamas. Įdomūs p. B. Bradausko sąžinės veikimo principas: B1 kategorijos lošimų automatais biudžetą reikia pildyti, tuo tarpu, kai Seimo narys N. Puteikis pasiūlė papildomai surinkti po beveik 4 mln. litų padidinant mokesčius lažyboms ir B kategorijos lošimų automatams, B. Bradauskas pareiškia, kad tokiu būtu biudžeto pildyti negalima. Lažybos ir B kategorijos lošimų automatų verslas pastaraisiais metais augo po 25-35 %. Tai parodo, kad šioms lošimų rūšims vystyti, aplinka (įskaitant palyginti mažą apmokestinimą) Lietuvoje yra labai patraukli. Telefonu B. Bradausko pasitikslinus, ką reiškia jo "elgesys pagal sąžinę", jis pareiškė: "man rūpi taip, kad neiškeliautų pinigai į Latviją, į Estiją ar dar kitur, kad jie liktų Lietuvoj.... Jo iliustracija šiam teiginiui daugiau nei vaizdinga: „šnapsą gėrė ir gers (matyt gerbiamas Seimo narys sprendžia pagal save), azartinius žaidžia ir žais.." Peršasi išvada, kad ponas B. Bradauskas laiko visus aplinkinius kvailiais ir traukia iš po stalo S. Kaco pateiktas kitų šalių azartinių lošimų pajamų lenteles, kuriose surašyti skaičiai neturi jokio ryšio su B1 kategorijos automatais. Pvz. Latvijoje iš viso nėra riboto išlošimo automatų - Latvijoje yra tik A kategorijos lošimų automatai. Numatytais B1 kategorijos automatais bus galima vienu statymu pralošti ne daugiau nei 50 centų, išlošti ne daugiau nei 100 litų. Ir p. B. Bradauskas mano, kad lietuviai masiškai važiuoja lošti į kaimynines šalis, nes Lietuvoje neturi galimybės palošti po 50 centų! Deja, bet tokie, jokios logikos neturintys argumentai, įtikino daugumą BFK narių: jie pritarė B1 lošimų automatų įteisinimui Lietuvoje, nekreipdami dėmesio į tai, kad jie nepritaria Vyriausybė (Sveikatos apsaugos ministerija giežtai pasisako prieš, Finansų ministerija taip pat nepritaria), STT, nevyriausybinės organizacijos, ir daugelis kitų. Tik potencialūs B1 kategorijos lošimų automatų verslo vystytojai jiems pritaria.
                  Reziumuojant galima pasakyti taip, kad B. Bradauskas elgiasi pagal sąžinę: yra pažadėjęs S. Kacui ir jo atstovams prastumti B1 kategorijos lošimų automatus ir elgiasi "sąžiningai" - laikosi savo duoto pažado.
                  Keista ta Lietuva, labai panaši į sovietinį kolūkį, kuriam vadovauja sąžine besivadovaujantis pirmininkas B.Bradauskas. Keista tik, kad tai niekam nekelia jokių emocijų. Vadas pasakė ir bus tvarka, nusišvilpt ant Vyriausybės, STT, LPT ir t.t.


2013 m. spalio 19 d., šeštadienis

Ar šį kartą sugebėsim atsikratyti alkoholio reklamos?

Toks klausimas kyla paskaičius viltingas žinutes apie Sveikatos apsaugos ministro V.Andriukaičio iniciatyvą vėl imtis svarstyti alkoholinių gėrimų reklamos draudimo klausimą. Prisiminus prieš dvejus metus vykusį nervų karą, kurio pasekoje areštinėse atsidūrė, net lobistai, buvo pažeidinėjamas Seimo statutas, meluojama, manipuliuojama, gasinama, papirkinėjama ir t.t., o dalis itin aktyviai reklamą gynusių asmenų jau nebepateko į Seimą, toks ministro žingsnis vertas ypatingos pagarbos. Manau jis puikiai supranta, kad dalis žiniasklaidos yra tiesiogiai susijusi su reklamos ar alkoholio verslu ir ta dalis nebūtinai yra sąžininiga ir pozityvi žiniasklaida, kuriai rūpi visuomenės interesas. Šiendien laukinio kapitalizmo sąlygomis veikianti didžioji žinisklaidos dalis yra suinteresuota tik reitingais ir su tuo susijusiais reklamos pinigais. Taigi ministrui teks atlaikyti ne tik liberaliais save vadinančių, o iš tikrųjų dažniausiai nieko daugiau nežinanančių kaip tik frazę „draudimais nieko neišspręsi“ politikų, bet ir tiesiogiai alkoholio reklamos pinigais suinteresuotos žinisklaidos puolimą. Labai gali būti, kad dėl tokios iniciatyvos žiniasklaida pradės kasti ministrui duobę visai ne dėl reklamos, o dėl kitų jo daromų darbų sveikatos sistemoje. Šitas mechanizmas labai gerai žinomas, kuomet ieškant kompromato ar jį dirbtinai kuriant žmogus tiesiog šalinamas iš posto. Labai gerai pamenu vieno iš mano tiesioginių vadovų pasakojimą apie tai, kad aludariai siūlė pinigų moksliniams tyrimams, mainais už kompromituojančią informaciją apie mano darbą universitete.
                           Taigi, šitos kompanijos veiklos metodai žinomi. Belieka laukti užsakytų straipsnių ir purvo. Kas jau pradeda aiškėti, tai, kad Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė nė nesiruošia keisti praeitoje kadencijoje turėtos nuomonės šiuo klausimu ir interviu žurnalistams jau užsiminė, kad tokius griežtinimus reikia pagrįsti rinkos tyrimais ir pan., derinti su Europos komisija ir pan. Taip pat jau pareiškė, kad tai savotiškas politikavimas prieš artėjančius rinkimus. Norėtųsi tik priminti gerbiamai komiteto pirmininkei, kad politikų darbas ir yra politikuoti, tai yra vykdyti vienokią ar kitokią politiką. Ką dar jie turėtų daryti tapę politikais? Ir gerai jei politikai daro darbus visą kadenciją, o ne pabaigoje prieš rinkimus ir manau, kad V.Andriukaičio neveiklumu apkaltinti negalėtų nė vienas. Tegul kai kurie sprendimai vieniems ar kitiems atrodo nepriimtini, bet apkaltinti ministrą neveiklumu būtų sudėtinga. Tiesa galima būtų paminėti gerbiamos komiteto pirmininkės reakciją į Seimo narių alkoholio kontrolės politikos reitingą, kuriame ji tarp 141 praėjusios kadencijos parlamento narių atsidūrė tik 100 – ojoje vietoje ir viename iš posėdžių atvirai pareiškė nepasitenkinimą tokiais vertinimais. Ką gi gaila, kad Seimo nariai ne tik priiminėja sprendimus, kuriais matyt patys nesididžiuoja, bet ir piktinasi jei tie sprendimai viešinami, o tai jau daro gėdą demokratinės valstybės politikui. Bet matyt ten tokia tvarka. Ne veltui D.Mikutienė dar man tebesant Nacionalinės sveikatos tarybos nariu priėjusi per Nacionalinės sveikatos tarybos metinį pranešimą mano kolegų akivaizdoje pareiškė, kad raštus aš dabar rašysiu tik kai ji paprašys tą daryti. Taip davusi suprasti, kad mano parašytas atsiliepimas dėl alaus prekybos bambaliais yra jai nepriimtinas. Kadangi nepuoliau tam pritarti, tai ir Nacionalinėje sveikatos taryboje vietos man nebeatsirado. To nesureikšminu ir manau, kad gerai jei žmonės keičiais, bet jei tai daroma tik tam, kad nutildyti kalbančius, tai rodo tam tikrą politinės kultūros lygį.
                           Kitas nerimą keliantis ženklas yra dabar jau ex Seimo pirmininko V.Gedvilo susitikimas su MG Baltic vadovu D.Mockumi. Ši bendrovė valdo ne tik dalį žinisklaidos priemonių, bet kartu yra vienos didžiausių alkoholio gamybos ir didmeninės prekybos įmonių. O turint galvoje, kad V.Gedvilo padėjėju ankstenioje kadencijoje buvo aludarių atstovas S.Galadauskas, o ir šiandien jį galima sporto reportažų metu pamatyti besipuikuojantį šalia A.Sabonio, A.Butkevičiaus ir kt., galima tikėti kas sunkioji krepšinio korta su visomis sėklomis ir marčiulioniais Seimo balkone, bus mesta dar kartą.
                           Tiesa S.Galadauskas siekį dar kartą svarstyti šį klausimą Seime praėjus tik dviems metams po sprendimo priėmimo pavadino negarbingu. Gal tas Galadauskas juokauja? O grįžti prie jau priimto įstatymo atšaukimo, kuomet turėję dvejus metus pasiruošti reklamos draudimui prieš pat jo įsigaliojimą aludariai viską sugadino matyt galima pavadinti džentelmenų elgesio kodekso etalonu. O ir piktintis Galadauskui yra dėl ko, nes sukišus matyt tikrai nemenką sumelę į praėjusį procesą, dabar jų jau tiesiog gaila. Ir galima tik paspėlioti kokius ir kokių politikų labdros fondus šį kartą rems alkoholio gamintojai ir kas šį kartą atsidurs su kaltinimais teisme. Be to ir vėl metama Baltarusijos ir kitų rinkos dalyvių kortos, teigiant, kad tai neva pablogins sąlygas mūsų verslininkams. O realybė yra tokia, kad Rusija reklamą jau reguliuoja kitaip nei prieš dvejus metus, be to paties Galadausko atstovaujami aludraiai nesibodi vežtisRusijoje pagamintą alų ir jį pardavinėti su lietuviškais prekių ženklais. Taip pat reikia pastebėti ir tai, kad didieji aludariai jau seniai ne Lietuvos kapitalo įmonės. Jie Lietuvoje sumoka tik pelno mokestį, o akcizą ir PVM sumokant pirkėjams, jų indėlis į biudžetą yra labiau nei simbolinis. Taip pat būtina pastebėti ir tai, kad Lietuvoje lieka tik pelno mokestis, pelnas iškeliauja į Skandinaviją įmonių savininkams. O kalbantiems apie darbo vietų svarbą norėtųsi pasiūlyti paklausti tų pačių aludarių, kieik darbo vieto jie sunaikino automatizavę procesus ir pradėję masinę pigaus alaus gamybą. Taip pat reikėtų paklausti ką apie milijonus kainuojančią alaus reklamą mano mažieji Lietuvos aludariai, kurie neturi tų skandinaviškų milijonų ir yra iš tikrųjų diskriminuojami.
                           Taip pat nereikia pamiršti šalies Prezidentės, nes didelis aludarių draugas J.M. Barosso gali nepatingėti pakelti telefono ragelį ir gali atsitikti kaip prieš keletą metų, kuomet ilgą laiką signalus apie pritarimą alkoholio reklamos draudimui siuntusi Prezidentūra staiga persigalvojo ir nekreipusi dėmesio į kelių šimtų Lietuvos nevyriausybinių organizacijų prašymą vetuoti įstatymą jį pasirašė, kažką neaiškai pakomentavusi, kad taip alkoholio reklamą reguliuoja tik Norvegija. O mums su ja matyt ne pakeliui.

                           Taigi laukia naujas nervų karas. Mokslo ir įrodymą apie tai, kaip alkoholio reklama keičia vaikų alkoholio vartojimo įpročius yra daugiau nei reikia, todėl Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė gali būti rami. Jei tik bus poreikis, jie visi bus pateikti politikams, tik ar bus noro klausytis. 

2013 m. rugsėjo 30 d., pirmadienis

Philip Morris slaptieji dokumentai atskleidžia tikruosius šios pramonės veiklos metodus


Philip Morris International dokumentai, kuriuos jau paviešino tokie žinisklaidos gigantai kaip Le Parisien ar Der Stern rodo tikruosius šio tarptautinio giganto ketinimus ES Tabako kontrolės direktyvos atžvilgiu. Europos politikai ir visuomenė turėtų ypatingai sunerimti, nes JAV kompanija, pasitelkdama didžiules lėšas, daugiau nei 160 lobistų gali pasiekti, kad Europos interesai išsaugoti gyventojų sveikatai nublanktų prieš šios kompanijos drakoniškus tikslus išlaikyti savo rinkas ir vartotojus bet kokia kaina. Philip Morris nusamdyta lobistų armija ne tik analizavo direktyvos stabdymo galimybes, bet ir rinko asmeninius duomenis apie Europos parlamento narius, ieškojo galimybių jais manipuliuoti, o ties kai kurių Lietuvos Europos parlamentarų pavardėmis analizėje puikuojasi epitetai: „skandalinga asmenybė“, „ex prezidentas, pašalintas apkaltos būdu, labai orientuotas į savo įvaizdį“, ir t.t. Tokia „analizė“ atlikta daugeliui parlamentarų ir ties jų pavardėmis puikuojasi įvairių spalvų žymekliai, nurodantys ar parlamentaras jau tenkina Philip Morris poreikius, ar su tuo parlamento nariu reikia „dar dirbti“. Ties kai kuriais parlamento nariais puikuojasi ypatingos žymos, nurodančios, kad šie asmenys yra nuomonės formuotojai ir į juos reikia sutelkti ypatingą dėmesį. Lietuvos atstovai taip pat nesėdėjo sudėję rankų. Tarp 160 kitų šalių atstovų ties Philip Morris Baltic atstovų Aušros Balčiūnienės ir Gintauto Dirgėlos pavardėmis taip pat nurodytos valandos praleistos „apdirbinėjant“ Euro parlamentarus.
Philip Morris pristatymų skaidrėse jų samdomiems lobistams nurodomos strateginės veiklos kryptys ir taktika, kuri labai aiškiai rodo, kad ši bendrovė siekia sužlugdyti visą direktyvą. Priežastis, kodėl susikoncentruota į kai kurias direktyvos priemones, yra ta, kad ši bendrovė nurodo negalinti paveikti visų priemonių. Nurodomos tokios priemonės kaip palankių parlamento narių aktyvavimas, spaudimo Europos komisijai išlaikymas pasinaudojant palankiais žmonėmis ne sveikatos komitete. Taip pat aptariama Philip Morris strategija kaip jų tikslų siekimui pasitelkti trečiuosius asmenis: asociacijas, vartotojus ir pan. Taip pat nurodoma naudoti „politinį užnugarį“ siekiant sulaužyti Europos komisijos nuostatas bei keičiant jos nuomonę ir įvardinami asmenys, kuriuos lobistai turėtų pasiekti pirmiausia.
Taktikos rekomendacijose siūloma naudoti „nepakankamo mokslinio pagrindimo“, „ekonominio poveikio“, „nepakankamos teisinės bazės“ ir „nelegalios prekybos“ argumentus. Būtent šie argumentai dažniausiai buvo naudojami ir Lietuvoje. Tačiau įdomiausia, kad tie patys argumentai apie nelegalią prekybą siūlomi naudoti ir tos problemos beveik neturinčiose šalyse, nors Lietuvoje ši problema buvo pateikiama kaip išskirtinai mūsų regiono šalių specifika.

Prancūzijos spaudoje visi šie faktai ir bandymai paveikti jų atstovus Europos parlamente jau minimi kaip itin skandalingi (http://www.leparisien.fr/societe/les-fichiers-secrets-du-lobby-du-tabac-21-09-2013-3156603.php). O pasisakantys Europos parlamento nariai neslėpė savo pasipiktinimo tokiais tabako gamintojų veiksmais (http://www.leparisien.fr/politique/lobby-du-tabac-choc-et-suspicion-chez-les-eurodeputes-23-09-2013-3162679.php). Neabejotina, kad panašiai elgėsi kitų tabako gamybos bendrovių atstovai. Ir jei taip, tai kyla klausimas, kas ir kokiais būdais valdo Europos sąjungą. 

2013 m. rugsėjo 25 d., trečiadienis

Šiandien daug ką supratau

Iš tikrųjų tokia banali ir nuvalkiota tiesa, kad genialūs yra labai paprasti dalykai ir kad kartais gyvenime nesugebame pamatyti akivaizdžių dalykų, šiandien man ir vėl apie save priminė.
Įpusėjau skaityti knygą, kuri bus antroji many gyvenime, neabejotinai pakeisianti mano požiūrį į daugelį dalykų, mano požiūrį į probleminius vaikus, pacientus, nusikaltėlius. Nusipirkęs šitą knygą iš autoriaus rankų ir gavęs jo autografą pagalvojau, kad tai ko gero bus dar viena knyga, kuri dulkės mano lentynose ir lauks vis ilgėjančios eilės būti „kada nors „ perskaityta. Bet pradėjus skaityti pirmus puslapius galiu pasakyti, kad ne aš, o knyga pradėjo mane valgyti. Labai paprastai ir aiškiai paaiškinta daugybė mums kasdien akis badančių problemų priežasčių ne tik praktiko pastebėjimų, bet ir mokslinių tyrimų lygyje. Skaitydamas radau patvirtinimus tam, ką anksčiau galėdavau tik įtarti ar daryti prielaidas. Skaitydamas radau atsakymą, kodėl vaikai iš probleminių šeimų ne tik dėl netinkamo pavyzdžio bet ir dėl labai aiškių biologinių dalykų lieka sunkiai valdomais, linksta nusikalsti, patys nesugeba tinkamai auginti savo vaikų. Radau labai aiškų atsakymą daugelio mokytojų išsakomoms problemoms dėl „sunkėjančių“ vaikų, supratau, kodėl man pačiam labai sunkiai sekėsi padėti  kai kuriems pacientams ar jų vaikams. Supratau, kodėl mūsų kaimai grimzta vis gilyn ir atrodo beviltiška, kad galės išlipti iš tos duobės. Supratau, kodėl smurtas prasiveržia vis brutualesnėmis formomis ir darosi sunkiau valdomas.
Suintrigavau? Pasistengsiu gauti autoriaus sutikimą ir rasti lėšų šitos knygos vertimui į lietuvių kalbą ir išleidimui. Neabejotinai rekomenduosiu savo draugams, kolegoms gydytojams, studentams. Manau pabūsiu despotas ir savo doktorantams šią knygą padarysiu privaloma.
Knygą nusipirkau būdamas pirmojoje Tarptautinėje vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimų konferencijoje Edmontone (Kanadoje). Jau ir pati konferencija daugeliu atvejų atvėrė akis. Šita knyga padėjo tašką.
Skaitant galvoje sukasi tik viena mintis: koks absurdas. Turim tiek daug problemų, šalys leidžia milijonus, kad tas problemas spręstų. Ir jas be abejo reikia spręsti. Ko gero tik tai, kad Lietuvoje ginklai nėra pardavinėjami kiekvienam norinčiam, mes dar neturime tokių atvejų kaip masiniai šaudymai JAV mokyklose. Nors viskas ką darome mus prie to veda.
Visų šitų problemų sprendimas yra kartu ir paprastas ir sudėtingas. Paprastas, nes pakaktų, kad nėščiosios nevartotų alkoholio. Sakysit ir vėl jis su savo alkoholiu. Bet neskubėkit. Tiesiog paskaitykit. Parsisiųskit ar dar kokiu nors būdu gaukit ir tiesiog paskaitykit. Manau ta knyga turėtų būti privaloma kiekvienam gydytojui ir mokytojui.
O sudėtingas šitas sprendimas yra todėl, kad mes į pelkę nukeliavom jau labai toli ir apsisukus grįžti atgal gali prireikti ypatingų pastangų ir užsispyrimo. Visuomenėje, kuri leido alkoholio gamintojams sukurti visokius alaus ir kitų gėrimų mišinius gurkšnojančios seksualios, geidžiamos ir patrauklios merginos ar moters įvaizdį, vos jai pastojus virsti labai rimta ir teisingai besielgiančia mama yra tragiškai sunku. Sunku ir dėl to, kad dalis tų mamų jau gimė geriančioms mamoms ir savo elgesio pilnai valdyti nebesugeba.
Kaip ir sakiau viskas knygoje, o aš pasistengsiu paruošti ne vieną straipsnį šita tema.

Knyga vadinasi „The Fatal Link“, o jos autorius Jody Allen Crowe. 

2013 m. rugsėjo 10 d., antradienis

Šveicariškos kontrabandos kontrolės priemonės Lietuvai netinka

Nežinia kodėl jau kelintas straipsnis lrytas.lt yra visiškai žodis žodin sutampantis su tabako gamintojų fantazijomis (http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/aktualijos/lietuvai-persa-vaistus-kurie-kitur-neveikia.htm). Gal Philip Morris tapo lrytas.lt akcininke, o gal pigiai užsipirko užsakomųjų straipsnių, ties kuriais nereikia nurodyti užsakymo numerių. Pirma buvo straipsnis apie neva skandalingus laiškus iš JAV senatorių, kongresmenų ir dar bala žino ko apie tai, kad JAV nepritaria naujai ES tabako produktų direktyvai, o tuos laiškus Lietuvoje neva tai kažkas paslėpė ar pametė ir neparodė kam reikia. Dabar vėl, straipsnis apie kažkokius įsivaizduojamus baisuoklius ir užsienio, kurie čia drumsčia ramius lietuviškus vandenis ir bando teikti siūlymus kaip mažinti tabako gaminių kontrabandą bei didinti gaminių atsekamumą.
Straipsnis ir vėl apipintas kažkokiomis „sąmokslo teorijomis“ apie tai, kad kažkokios kitur nepasiteisinusios technologijos bus kišamos Lietuvai, ir apie tai, kad jos neefektyvios. Straipsnyje žinoma nė žodžio apie tų technologijų esmę ar kas tai iš viso per pasiūlymai. Tik jau gerai žinoma tabako gamintojų burtažodžiai: nebus efektyvu, nemažins, o didins kontrabandą ir t.t. Kaip kokia autoritetinga institucijos šiuo klausimu minimas Filipinų tabako institutas, be abejo priklausantis patiems tabako gamintojams.
O dabar truputis faktų, ir jūs patys galėsit nuspręsti ar tokių sistemų reikia, ar ne. Pati tabako gamybos bendrovė Philip Morris bandė prastumti savo gaminių žymėjimo sistemą skambiai pavadintą „codentify“. Įgyvendinus tokią sistemą visa tabako gaminių žymėjimo kontrolė būtų perėjusi į pačių tabako gamintojų rankas, o banderolės būtų buvusios panaikintos, taip panaikinant ir bet kokią galimybę valstybei bausti ar įrodyti falsifikavimo faktą, nes banderolės klastojimas yra prilyginamas dokumento klastojimui ir už tai baudžiama, o už rašalu atspausdinto numerio klastojimą ant pakelio atsakomybės žinoma nebebūtų likę. Be to valstybė būtų savo noru atsisakiusi kad ir tų kelių už banderolę gaunamų centų, kurie galų gale viską sudėjus tampa pakankamai reikšminga suma. Tuomet tai buvo įvardinta kaip naštos verslui mažinimas ir jau buvo beveik sutarta dėl jos siūlymų su aukštais VMI pareigūnais. Tačiau tuomet Philip Morris triukas neišdegė. Apie tuometinį procesą rašiau prieš keletą metų (http://blaivus.blogspot.com/2010/09/philip-moris-vel-drumscia-vandeni-ir.html).
Dabar, neabejotinai tabako gamintojų užsiundytas lrytas, atrado „skandalą“ apie savo sistemą siūlančią šveicarų kompaniją SICPA. Kam įdomu apie ją galite paskaityti jos pačios svetainėje www.sicpa.com. Įdomu ką atsakytų pati kampanija į apie ją platinamus šmeižikiškus pasakojimus. Nenuostabu, kad žurnalistai nepasivargino ieškoti kompanijos atstovų ir juos pakalbinti. Savo ruožtu galiu pažadėti, kad Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija pasistengs šią kompaniją pakviesti į viešą diskusiją ir jos produktų pristatymą. Šios kompanijos siūlomos sistemos esmė ta, kad kiekvienas cigarečių pakelis (tai gali būti taikoma ir alkoholiniams gėrimams ar bet kuriai kitai prekei) žymimas specialiais kodais bei ženklais, o visa informacija apie pagamintus produktus, jų paskirties vietą, būtinus sumokėti mokesčius ir kt. realiu laiku patenka į serverį Finansų ministerijoje. Tokios sistemos diegimas valstybei nieko nekainuoja, jos kaštai padengiami produkto gamintojų ir sudaro apie du - tris euro centus cigarečių pakeliui. Beje, šalyse kur aktualus produktų padirbinėjimas ši sistema naudojama ir vaisvandenių ar kitų prekių žymėjimui ir atsekamumui.
Tai kodėl tokia sistema nepatinka tabako gamintojams? Ogi todėl, kad įdiegus tokią sistemą jie praranda galimybę slėpti realų pagaminamos produkcijos kiekį, negali įtakoti ir keisti sistemos, negali pagamintų gaminių slapčia pigiau parduoti kontrabanda užsiimančioms grupėms ir pan. Šis verslas tampa maksimaliai skaidriu, o tai reiškia, kad pasidaryti laisvų grynųjų politikų ir žiniasklaidos pirkimui tampa labai sudėtinga. Be to kaštai už sistemos priežiūrą labai nenoriai produktus branginančią tabako pramonę verčia atsisakyti tų kelių centų savo pelno sąskaita.
Taigi jums patiems spręsti ko verti tokia tabako gamintojų užsakomi straipsniai. Tikėti jų  komentarais tolygu tikėti nusikaltėlio teiginiais, kad jį sulaikiusi teisėsaugos sistema yra neefektyvi.

Čia tiems, kas domisi kompetentingų institucijų, o ne tabako gaminių kontrabandos organizavimu užsiimančių pačių tabako gamintojų nuomone:

O čia informacija anglų kalba apie SICPATRACE:
  1. TURKEY
    1. TADPK (Tobacco and Alcohol Market Regulatory Board) is shown as “best practice”; March 4, 20104
                                                               i.      “We, as TADPK, have been suggested as a model of best practice in the world and by 24th of March we will go on behalf of our country and explain our own board as a model to the world in the context of tobacco control.”
                                                             ii.      Chairman of TADPK continued as, “We are on a good point, in the right way, we have deficiencies, we are aware of them. We are overcoming our deficiencies at the rate of our strength, trying to do our parts related to subject matters within our scope area.”
    1. Turkey: The State and The Challenge of the Informal Economy; Summer 2009
                                                                
    1. Banderol also shaken us for one year; August 4, 2009
                                                               
    1. Banderol for wine cut illegal production by half; August 29, 2008
                                                               
    1. A “Kayra Wine Academy” has been founded to help develop wine culture inTurkey by Texas Pacific Group (TPG), the parent company of Mey Alcoholic Beverages' (Mey Içki); March 10, 2008

                                                               i.      Undeclared producers leave the market:  Talking on the banderol system for alcoholic beverages Özfirat said, “This system is a very positive step toward solving the problem of the unregistered economy in the sector. Many small unregistered producers left the market.” Özfirat said the market had capacity of 8-9 million liters and 60 percent of this came about by undeclared producers. “After the banderol system came into force, many unregistered producers stopped buying grapes
    1. Tracking the Tax Pirates; September-October 2007
    2. Turkey Mandates SICPA-ASSAN Security Tracking System; July 2007
  1. MOROCCO
    1. Customs Authority install monitoring equipment in Beverages factories; April 6, 2010
                                                               i.      CA explained that delegation visited Brazil has beenimpressed with the efficiency of the new system witnessed during visits to several beverages factories. Delegation also realized that this system has dramatically increased government revenues from these industries and limited tax evasion from 350 million dollars in 2007 to 195 million dollars in 2009.
  1. BRAZIL
    1. Sicobe on the Horizon for the strong drinks sector; 18 August 2010
                                                               i.      In the cold drinks sector, the Internal Revenue Service already controls the production of 11 billion liters of beer and 13 billion liters of soft drinks. Every year, the segment invoices 30 billion R$ and collects 8 billion R$ in federal taxes. One hundred and eight factories already have Sicobe. Another 120 will join by the end of the year covering the entire country
    1. Protocol approves implementation of the beer and soft drinks Production control system; May 18, 2010
    2. Tax Collection Up 20% in Beverage Industry; April 6, 2010
                                                               i.      According to the tax collection office, the new system helped reduce tax evasion; manufacturers say the increase in tax collection also reflects increased sales in the sector
                                                             ii.      The amount of federal taxes collected in the beverage industry rose 20% last year after Brazil’s federal tax authority [began] to monitor the production of beer, soft drinks and mineral water with the Beverage Production Monitoring System (SICOBE), newly installed at 108 manufacturing plants nationwide. Last year, the industry paid 8 billion reais in federal and state taxes, according to the federal tax office.
                                                            iii.      The collection of federal taxes – the Industrial Product Tax (IPI), Social Integration Program Tax (PIS) and Social Contribution Tax (COFINS) – increased by 20% because SICOBE hindered tax evasion in the sector, explained Otacílio Cartaxo, secretary of the Brazilian federal tax authority.
                                                           iv.      According to beverage manufacturers, the increase in tax collection also reflects increased beverage sales
                                                              v.      The secretary noted that the system is more efficient because it allows each and every beverage produced in the country to be "individually tracked". Last year, for example, the  Brazilian tax authority reported having monitored the production of 11 billion litters of beer and 13 billion litters of soft drinks. This amounted to a total of $30 billion reais in sales across the 108 medium- to large-scale manufacturing plants where SICOBE has already been implemented
                                                            vi.      SICOBE is to be installed at 120 more manufacturing plants this year, at no charge to the companies, said the Brazilian federal tax authority.
    1. Industry Associations Praise New System; April 6, 2010
                                                               i.      According to the associations of Brazilian beer and beverage manufacturers, SICOBE is an efficient way to control tax evasion in the sector. "We support SICOBE 100%. It is more accurate than the flow measurement system, which was used by the Brazilian federal tax authority to monitor beverage production", said Enio Rodrigues,superintendent of the beer industry's union (SINDICERV). The Brazilian Beverage Association also backs the system.
    1. Morocco gets to know Federal Revenue system
                                                               i.      The Sicobe’s objective is to prevent tax evasion. The equipment broadcasts information on what is manufactured at the plant, such as type of product, packaging, pricing, brand, and amount, directly to the Federal Revenue. The data are then checked against figures collected by the output meters – another of the Revenue’s control systems, which only counts the number of litres produced – and against information supplied by the companies to the Federal Revenue for tax payment
    1. Latin America home to 15-20% of illicit tobacco trade; March 17, 2010
    2. AmBev is the first company in the sector to install output counters ; May 1st, 2009
    3. The new control system should increase tax revenues in the drinks industry, April, 2010
                                                               i.      The implementation of Sicobe (the Beer and Soft Drinks Production Control System) at all factories in the country should raise federal tax revenues in the Brazilian cold drink sector. Sicobe is one of the most comprehensive and efficient tax control systems available
    1. New front in the fight against tax evasion, December 2008
    2. Secretaria da Receita Federal creates stamp against cigarette tax evasion; June 19, 2006
  1. CANADA
    1. New Federal Excise Stamp Mandatory on all Tobacco Products; July 18, 2011
    2. Federal government hires Swiss-based firm to help fight counterfeit tobacco, January 09, 2008
  1. USA
    1. Proven tax stamp system has potential to save US billions, November 2010
    2. SICPA Acquires Meyercord Revenue from ITW; Sept 8, 2010
    3. Massachusetts and the Master Settlement Agreement; July/August 2010
    4. House Ways and Means Subcommittee on Oversight Hearing-The Alcohol Tax and Trade Bureau's
    5. Report on Tobacco Smuggling in the United States; May 27, 2010
    6. Tobacco tax cheating falls; June 27, 2007
  1. UNITED KINGDOM
    1. Counterfeiting is Big Business; June 2007
  1. PHILIPPINES
    1. New technology eyed to curb smuggling, September 27, 2010


In case  of the most current data from Albania,   Customs Administration has informed   during   the World Customs Organization IT Forum in Dubai on May 15, 2013 and World Tax Stamp Forum in Vienna on June 2013 following results (50% growth) achieved just after 6 months from implementation of SICPATRACE:
Source:  Presentation of Albanian Customs Administration “New Tax Stamps and Track&Trace Solution applied in Albania” May 2013


Ar nesutiktumėte, kad nebūtų nedraudžiama nerūkyti?

Atsakymų variantai galėtų būti: taip nesutikčiau, ne nesutikčiau, neturiu nuomonės. Sakysit „abra kadabra“ kažkokia. O iš tikrųjų tai yra tik vienas iš pavyzdžių, kaip labai paprastai galima gauti atsakymą, kuris nieko nerodo ir nieko nereiškia. Šiomis dienomis tabako gamintojų užsakymu buvo atlikti tyrimai ir kitų organizacijų lūpomis išplatintos žinutės apie tai, kad ES tabako produktų direktyvoje numatyto kontrolės priemonės sukels „apokalipsę“: padidins kontrabandą, nepaskatins mesti rūkyti ir t.t.  
Tačiau tokie veiksmai tikrai nėra netikėti. Tabako gamintojai mobilizuojasi ir imasi aktyvių veiksmų, kuriais siekiama atidėti ar iš viso sukliudyti naujos ES Tabako produktų direktyvos priėmimą. Philip Morris vidaus dokumentai atskleidžia, kad šios bendrovės tikslas yra sužlugdyti direktyvą, o tam, kad šis tikslas būtų pasiektas į Europos Parlamentą buvo pasiųsta daugiau nei 160 lobistų armija (http://www.15min.lt/naujiena/verslas/finansai/lietuva-be-seselio-662-367811).
Tabako gamintojai visoje Europoje į cigarečių pakelius prikaišiojo reklaminių lapelių, kuriuose ragina lankytis tabako gamintojų sukurtose internetines svetaines bei pasisakyti prieš tabako produktų direktyvą. Įdomu, kaip jų samdytiems programuotojams pavyko pasiekti, kad siunčiami laiškai nebūtų vertinami kaip internetinės šiukšlės ir iš karto nenukeliautų į šiukšliadėžę. Bet matyt dideli pinigai leidžia laisvai planuoti pinigus ir galimoms baudoms dėl galimų pažeidimų. Kitas klausimas kiek iš tikrųjų yra netinginčių peticijas pasirašinėti rūkorių. Kai kurių šaltinių teigimu tabako gamintojai, norėdami apsidrausti nuo tingių rūkorių paleidžia internetines programas, kurios pačios generuoja fiktyvius pasirašančiuosius ir siunčia jų laiškus Europos Parlamento nariams. Tai, kad visi tabako gamyklų darbuotojai turi pasirašyti tokius laiškus matyt nereikia ir abejoti. Be to ar pasirašęs asmuo yra tikras ar fiktyvus, niekas netikrina. Taip galima sugeneruoti tūkstančius „susirūpinusių rūkorių“ laiškų.
Kitas gerai tiek tabako, tiek alkoholio gamintojų žinomas triukas – tendencingai sukurptos visuomenės apklausos. Būtent su šiuo fenomenu susijęs ir mano straipsnio pavadinimas. Yra keli būdai, kaip gauti rezultatus, kurių nori: nedaryti jokios apklausos ir rezultatus parašius pačiam sumokėti pinigus, kad kažkas juos paskelbtų, vis tiek niekas nepatikrins ar apklausa iš tikrųjų vyko. Kitas būdas klausti klausimų, kurių atsakymus gali sąmoningai padiktuoti tokius, kokius norėtum išgirsti. Ir trečiasis variantas, klausti netinkamos grupės žmonių.
Taigi dabar apie konkretų lyg ir „Lietuva be šešėlio“, o iš tikrųjų pasirodo Philip Morris sudėliotą tyrimą. Jame teigiama, kad „Respondentai mano, kad šios priemonės ne tik nesumažins rūkančiųjų skaičiaus, ko siekiama direktyva, bet dar ir padidins kontrabandą. Uždraudus mėtines ir plonas cigaretes, žmonės jų dairysis nelegalioje rinkoje – taip mano 90 proc. apklaustųjų“, – aiškina K.Kupšys http://www.15min.lt/naujiena/verslas/finansai/philip-morris-finansuotas-tyrimas-uzdraudus-metines-ir-plonas-cigaretes-dauguma-rukanciuju-ju-ieskotu-seselineje-rinkoje-662-367811#ixzz2eVFUSgLY
Norėdamas paaiškinti kur čia problema, pateiksiu keletą skaičių. Pirmiausia tyrime dalyvavo 1000 Lietuvos gyventojų. Jei atranka buvo tikrai atsitiktinė, tai rūkančių tarp apklaustųjų turėjo būti apie 270, nes Lietuvoje rūko apie 27 proc. gyventojų. Manau sutiksite, kad apie rūkymo įpročių pokyčius logiška klausti būtent tų kurie rūko, nes nerūkantys dėl apribojimų tikrai nepradės rūkyti kontrabandinių cigarečių. Žiūrim dar giliau. Pagal ES skelbiamus duomenis plonos ir mėtinės cigaretės kartu sudėjus sudaro apie 11 proc. rinkos. Vadinasi jei imam nuo visų gyventojų tai būtų tai būtų apie 3 proc. Vadinasi iš 1000 apklaustųjų tik 30 iš tikrųjų teoriškai galėjo atsakyti į klausimo esmę, nes ji buvo susijusi su jų elgesiu. Sutikit, kad iš trisdešimties apklaustųjų daryti tokias toli siekiančias išvadas apie galimą kontrabandos augimą nelabai korektiška. Klausimas ar iš viso galima daryti kokias nors išvadas iš šio tyrimo, nes paprastai tokių tyrimų paklaidos siekia ne mažiau kaip 3 proc., o šiuo atveju tiek gyventojų sudarė tikslinę grupę. Be to pasižiūrėjus į jau nepriklausomą balsavimą 15 min.lt svetainėje, kur klausiama kaip keistųsi vartojimo įpročiai, matom, kad nurodžiusių jog pirks kontrabandines buvo tik 20 proc. Vadinasi jei iš teorinių šiandien esančių 11 proc. rūkančiųjų, kurie rūko plonas ar metines cigaretes 20 proc. pereitų prie kontrabandinės produkcijos (reikia turėti galvoje, kad tai yra tik ketinimas, o jis nuo realių darbų labai dažnai skiriasi), vadinasi bendroje sumoje mes kalbama apie 2 proc. rūkančiųjų perėjimą į šešėlinę rinką. Tai be abejo yra labai blogai, tačiau tai yra visiškas niekalas palyginus su galima nauda, nes šias cigaretės ypač mėgstantys rūkyti vaikai ir moterys rečiau pradėtų rūkyti, o dalis rūkančiųjų nurodo, kad jie mestų rūkyti įvedus apribojimus.

Taigi, žinant, kas yra tikrasis panašių tyrimų ir žinučių „architektas“, pasidaro labai aišku, koks tokių kreivų šleivų tyrimų tikslas. Belieka tikėtis, kad visuomenė ir politikai bus pakankamai supratingi ir supras, kad Philip Morris ir kitos tabako gamybos kompanijos niekada nenorėjo ir nenorės, kad mažėtų jų produktus vartojančių žmonių skaičius, nes tai reikštų jų pelnų mažėjimą.