Ieškoti šiame dienoraštyje

Puslapiai

2013 m. rugsėjo 10 d., antradienis

Ar nesutiktumėte, kad nebūtų nedraudžiama nerūkyti?

Atsakymų variantai galėtų būti: taip nesutikčiau, ne nesutikčiau, neturiu nuomonės. Sakysit „abra kadabra“ kažkokia. O iš tikrųjų tai yra tik vienas iš pavyzdžių, kaip labai paprastai galima gauti atsakymą, kuris nieko nerodo ir nieko nereiškia. Šiomis dienomis tabako gamintojų užsakymu buvo atlikti tyrimai ir kitų organizacijų lūpomis išplatintos žinutės apie tai, kad ES tabako produktų direktyvoje numatyto kontrolės priemonės sukels „apokalipsę“: padidins kontrabandą, nepaskatins mesti rūkyti ir t.t.  
Tačiau tokie veiksmai tikrai nėra netikėti. Tabako gamintojai mobilizuojasi ir imasi aktyvių veiksmų, kuriais siekiama atidėti ar iš viso sukliudyti naujos ES Tabako produktų direktyvos priėmimą. Philip Morris vidaus dokumentai atskleidžia, kad šios bendrovės tikslas yra sužlugdyti direktyvą, o tam, kad šis tikslas būtų pasiektas į Europos Parlamentą buvo pasiųsta daugiau nei 160 lobistų armija (http://www.15min.lt/naujiena/verslas/finansai/lietuva-be-seselio-662-367811).
Tabako gamintojai visoje Europoje į cigarečių pakelius prikaišiojo reklaminių lapelių, kuriuose ragina lankytis tabako gamintojų sukurtose internetines svetaines bei pasisakyti prieš tabako produktų direktyvą. Įdomu, kaip jų samdytiems programuotojams pavyko pasiekti, kad siunčiami laiškai nebūtų vertinami kaip internetinės šiukšlės ir iš karto nenukeliautų į šiukšliadėžę. Bet matyt dideli pinigai leidžia laisvai planuoti pinigus ir galimoms baudoms dėl galimų pažeidimų. Kitas klausimas kiek iš tikrųjų yra netinginčių peticijas pasirašinėti rūkorių. Kai kurių šaltinių teigimu tabako gamintojai, norėdami apsidrausti nuo tingių rūkorių paleidžia internetines programas, kurios pačios generuoja fiktyvius pasirašančiuosius ir siunčia jų laiškus Europos Parlamento nariams. Tai, kad visi tabako gamyklų darbuotojai turi pasirašyti tokius laiškus matyt nereikia ir abejoti. Be to ar pasirašęs asmuo yra tikras ar fiktyvus, niekas netikrina. Taip galima sugeneruoti tūkstančius „susirūpinusių rūkorių“ laiškų.
Kitas gerai tiek tabako, tiek alkoholio gamintojų žinomas triukas – tendencingai sukurptos visuomenės apklausos. Būtent su šiuo fenomenu susijęs ir mano straipsnio pavadinimas. Yra keli būdai, kaip gauti rezultatus, kurių nori: nedaryti jokios apklausos ir rezultatus parašius pačiam sumokėti pinigus, kad kažkas juos paskelbtų, vis tiek niekas nepatikrins ar apklausa iš tikrųjų vyko. Kitas būdas klausti klausimų, kurių atsakymus gali sąmoningai padiktuoti tokius, kokius norėtum išgirsti. Ir trečiasis variantas, klausti netinkamos grupės žmonių.
Taigi dabar apie konkretų lyg ir „Lietuva be šešėlio“, o iš tikrųjų pasirodo Philip Morris sudėliotą tyrimą. Jame teigiama, kad „Respondentai mano, kad šios priemonės ne tik nesumažins rūkančiųjų skaičiaus, ko siekiama direktyva, bet dar ir padidins kontrabandą. Uždraudus mėtines ir plonas cigaretes, žmonės jų dairysis nelegalioje rinkoje – taip mano 90 proc. apklaustųjų“, – aiškina K.Kupšys http://www.15min.lt/naujiena/verslas/finansai/philip-morris-finansuotas-tyrimas-uzdraudus-metines-ir-plonas-cigaretes-dauguma-rukanciuju-ju-ieskotu-seselineje-rinkoje-662-367811#ixzz2eVFUSgLY
Norėdamas paaiškinti kur čia problema, pateiksiu keletą skaičių. Pirmiausia tyrime dalyvavo 1000 Lietuvos gyventojų. Jei atranka buvo tikrai atsitiktinė, tai rūkančių tarp apklaustųjų turėjo būti apie 270, nes Lietuvoje rūko apie 27 proc. gyventojų. Manau sutiksite, kad apie rūkymo įpročių pokyčius logiška klausti būtent tų kurie rūko, nes nerūkantys dėl apribojimų tikrai nepradės rūkyti kontrabandinių cigarečių. Žiūrim dar giliau. Pagal ES skelbiamus duomenis plonos ir mėtinės cigaretės kartu sudėjus sudaro apie 11 proc. rinkos. Vadinasi jei imam nuo visų gyventojų tai būtų tai būtų apie 3 proc. Vadinasi iš 1000 apklaustųjų tik 30 iš tikrųjų teoriškai galėjo atsakyti į klausimo esmę, nes ji buvo susijusi su jų elgesiu. Sutikit, kad iš trisdešimties apklaustųjų daryti tokias toli siekiančias išvadas apie galimą kontrabandos augimą nelabai korektiška. Klausimas ar iš viso galima daryti kokias nors išvadas iš šio tyrimo, nes paprastai tokių tyrimų paklaidos siekia ne mažiau kaip 3 proc., o šiuo atveju tiek gyventojų sudarė tikslinę grupę. Be to pasižiūrėjus į jau nepriklausomą balsavimą 15 min.lt svetainėje, kur klausiama kaip keistųsi vartojimo įpročiai, matom, kad nurodžiusių jog pirks kontrabandines buvo tik 20 proc. Vadinasi jei iš teorinių šiandien esančių 11 proc. rūkančiųjų, kurie rūko plonas ar metines cigaretes 20 proc. pereitų prie kontrabandinės produkcijos (reikia turėti galvoje, kad tai yra tik ketinimas, o jis nuo realių darbų labai dažnai skiriasi), vadinasi bendroje sumoje mes kalbama apie 2 proc. rūkančiųjų perėjimą į šešėlinę rinką. Tai be abejo yra labai blogai, tačiau tai yra visiškas niekalas palyginus su galima nauda, nes šias cigaretės ypač mėgstantys rūkyti vaikai ir moterys rečiau pradėtų rūkyti, o dalis rūkančiųjų nurodo, kad jie mestų rūkyti įvedus apribojimus.

Taigi, žinant, kas yra tikrasis panašių tyrimų ir žinučių „architektas“, pasidaro labai aišku, koks tokių kreivų šleivų tyrimų tikslas. Belieka tikėtis, kad visuomenė ir politikai bus pakankamai supratingi ir supras, kad Philip Morris ir kitos tabako gamybos kompanijos niekada nenorėjo ir nenorės, kad mažėtų jų produktus vartojančių žmonių skaičius, nes tai reikštų jų pelnų mažėjimą. 

Komentarų nėra: